Zgubione kluczyki do auta – co zrobić?

Artykuł eksperta

Zagubienie kluczyków do samochodu zdarzyło się najprawdopodobniej każdemu kierowcy choć raz. W większości sytuacji udaje się je szybko odnaleźć. Kłopoty rozpoczynają się natomiast wtedy, gdy ślad po nich zaginął, a wszelkie poszukiwania zakończyły się niepowodzeniem.

Kluczyki do samochodu

Tego niewielkiego drobiazgu trzeba strzec jak oka w głowie. W tym wypadku rola kluczyków jest odwrotnie proporcjonalna do ich rozmiaru. Dla ułatwienia poszukiwania kluczyków w torebce albo szufladzie, właściciele aut często przypinają do nich różnego rodzaju smycze lub breloki. Ze względów praktycznych to samo robi się przykładowo z pilotem do bramy. Wszystkie te działania mają jedną podstawową zaletę – zwiększają rozmiary przedmiotu, przez co trudniej zagubić go w natłoku codziennych sprawunków.

Zgubione kluczyki do samochodu

Najlepszym rozwiązaniem, które zresztą pewnie od razu przychodzi do głowy wielu kierowcom, jest pójście po drugi komplet. Przy zakupie każdego auta otrzymujemy dwa komplety kluczyków. Niestety najczęściej bywa tak, iż kierowca gubi kluczyki z dala od domu i wówczas nie ma możliwości skorzystania z zapasowych.

W starszych modelach aut problem ten nie był nazbyt dramatyczny. Dawniej kluczyki były pozbawione dodatkowych funkcji i zabezpieczeń, a alarmy czy centralne zamki spotykało się częściej na filmach niż w autach faktycznie poruszających się po drogach. Do otwarcia auta potrzebny był jedynie kawałek odpowiednio wyprofilowanego metalu.

Wówczas zagubienie kluczyków nie było tak problematyczne, ale z drugiej strony, gdy przypomnieć sobie ówczesny poziom kradzieży aut w kraju, nie da się ukryć, iż dobrze, że obecnie funkcjonują rozmaite zabezpieczenia.

Zgubiłem kluczyki – co zrobić?

Załóżmy sytuację najmniej pomyślną - właściciel auta jest daleko od domu i nie ma najmniejszej szansy skorzystać z zapasowych kluczyków. Podstawowym celem powinno być dostanie się do środka auta i uruchomienie silnika. W niemal wszystkich autach, które obecnie poruszają się po drogach, nie zaleca się jednak samodzielnych prób sforsowania drzwi i zamków. Elementy te wykonano w taki sposób, by możliwie najlepiej zabezpieczały przed próbą kradzieży – a z technicznego punktu widzenia, awaryjne otwieranie samochodu ma z włamywaniem się bardzo wiele wspólnego.

Najkorzystniejszym wyjściem będzie telefon do „pogotowia zamkowego”. Fachowiec awaryjnie otworzy drzwi, a sama usługa (w zależności od modelu auta) nie powinna kosztować więcej niż około 200 zł. Zazwyczaj odbywa się to bez żadnych szkód dla samochodu, jednak wszystko zależy od indywidualnych zabezpieczeń zamontowanych przed producenta pojazdu.

Zagubione kluczyki – co dalej?

Nierzadko utraconych kluczyków nie udaje się już odnaleźć. W takiej sytuacji niezbędne jest uzupełnienie kompletu o brakujące elementy. Kłopotem jest właściwie nie tyle dorobienie metalowej końcówki klucza (samo otwarcie drzwi raczej nie będzie stanowiło problemu), ale odtworzenie wszystkich systemów i zabezpieczeń (takich jak np. immobiliser), by kierowca był w stanie uruchomić jednostkę napędową. Można wybrać jedną z dwóch dróg.

Pierwszą jest odwiedzenie ASO, gdzie będziesz miał pewność wykonania usługi z najwyższą starannością. Niemniej, takie rozwiązanie ma kilka gorszych stron. Chodzi przede wszystkim o czas realizacji usługi, który może wynosić nawet około 2 tygodni oraz jej koszt, nawet około 1000 zł. Ponadto, najprawdopodobniej będziesz musiał wykazać się dowodem zakupu pojazdu lub dokumentem poświadczającym prawo do jego użytkowania.

Drugim rozwiązaniem kłopotu jest wizyta w warsztacie specjalizującym się w tego rodzaju usługach. Z racji mniejszych możliwości zakładu, specjaliści nie są w stanie dorobić kluczyków do każdego auta. Czasem w takich przypadkach proponując demontaż immobilisera. Nie podejmuj jednak decyzji zbyt pochopnie – tego rodzaju ingerencja może odebrać Ci prawo do odszkodowania w przypadku kradzieży samochodu.

Pamiętaj, aby w przypadku podejrzenia kradzieży kluczyków, zgłosić ten fakt jak najszybciej na posterunku policji. Miej również na uwadze, że złodziej może stale Cię obserwować i tylko czekać na chwilę, gdy pozostawisz samochód „bez opieki”.

Czy ten artykuł był interesujący?
Komentarze: 9
Komentarze: 9