Wzrost dziecka – podstawowym kryterium wyboru fotelika samochodowego!

Artykuł eksperta

Zapewnienie dziecku optymalnego bezpieczeństwa podczas podróży samochodem jest obowiązkiem osoby dorosłej. To do niej należy dobór odpowiednich rozwiązań i konsekwentne ich stosowanie nawet na krótkich trasach.

Podstawowe zasady są proste. Dziecko do osiągnięcia 150 cm wzrostu podczas podróży samochodem musi być zabezpieczone odpowiednim urządzeniem podtrzymującym, np. podwyższeniem wbudowanym w konstrukcję kanapy. Jednak z reguły jest to osobny fotelik, którego dobór zależy przede wszystkim od sylwetki dziecka z uwzględnieniem jego wagi i wzrostu. Modele fotelików są podzielone na grupy 0/0+, 1 i 2–3, jednak o wiele łatwiej kierować się określeniami niemowlak, maluch i starszak.

Konstrukcja pierwszego fotelika przeznaczona jest dla dziecka od urodzenia do osiągnięcia 75 cm wzrostu i 13 kg wagi. Są to modele montowane wyłącznie tyłem do kierunku jazdy, ponieważ niewykształcony jeszcze układ kostny kręgów szyjnych nie jest w stanie prawidłowo utrzymać cięższej głowy. Taka pozycja zapewnia więc optymalne zabezpieczenie zarówno podczas ruszania i hamowania, jak i w trakcie kolizji bądź wypadku.

Przekroczenie wzrostu 75 cm jest naturalnym sygnałem do zmiany fotelika na większy. Do niedawna były to konstrukcje montowane przodem do kierunku jazdy. Jednak wieloletnie badania i testy wykazały, że o wiele większe bezpieczeństwo zapewnia podróż w pozycji odwrotnej. Wprowadzane w ostatnim czasie na rynek modele fotelików pozwalają na taki sposób montażu; dla odróżnienia oznaczone są symbolem i-size.

Oczywiście nie oznacza to, że modeli fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy nie można już używać.

Przekroczenie przez dziecko 105 cm wzrostu jest kolejnym sygnałem do wymiany fotelika. Te modele montowane są już wyłącznie przodem do kierunku jazdy. W odróżnieniu od poprzednich fotelików, w których dziecko zapinane było wbudowanymi szelkami, tutaj używany jest samochodowy pas bezpieczeństwa przeznaczony dla osoby dorosłej.

Fotelik dla starszaków powinien być używany do osiągnięcia 150 cm wzrostu. W praktyce jednak okazuje się, że nie każde dziecko się w nim mieści, co też uwzględnił ustawodawca w Prawie o ruchu drogowym. Od 2004 roku dopuszcza się więc przewożenie bez fotelika dziecka o wzroście powyżej 135 cm.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że w skrajnych sytuacjach drogowych dziecko może wyślizgnąć się spod pasów bezpieczeństwa, a siły działające na miednicę i brzuch mogą uszkodzić narządy wewnętrzne. Alternatywnym rozwiązaniem jest tzw. podwyższenie. W części modeli fotelików można je uzyskać, demontując oparcie. Jeśli tak nie jest, należy kupić odpowiednie siedzisko wyposażone w tzw. rogi, na których oprze się pas biodrowy.

Prawo o ruchu drogowym uwzględnia również sytuacje, w których dzieci mogą podróżować bez fotelików. Przepis ten wymienia jazdę taksówką (chociaż coraz więcej korporacji oferuje pojazdy z fotelikami), specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego oraz pojazdem policji, straży miejskiej, gminnej lub granicznej – mówi Klaudia Podkalicka, ekspertka Team TOTAL. – Z tego obowiązku może być zwolnione dziecko z określonymi przeciwskazaniami, co musi zostać udokumentowane zaświadczeniem lekarskim. Dopuszcza się również sytuację, gdy na tylnym miejscu pojazdu podróżuje troje dzieci i nie ma miejsca na montaż trzech fotelików, wówczas jedno z nich – w wieku co najmniej 3 lat – może być zapięte jedynie pasami bezpieczeństwa.

Czy ten artykuł był interesujący?
Komentarze: 21
Komentarze: 21