Wymiana oleju w skrzyni biegów

Artykuł eksperta
EKSPERTEKSPERT TEAM TOTAL
6
2015-03-20 18:01

Regularne wymiany oleju w silniku to dla większości kierowców chleb powszedni. Każdemu w końcu zależy by „serce” jego auta pracowało jak najdłużej. Jednak wymiana oleju w skrzyni biegów przez wielu posiadaczy aut jest traktowana jak niepotrzebna fanaberia. Nic bardziej mylnego. Stary olej w skrzyni biegów oznacza gorsze smarowanie, chłodzenie oraz nie chroni tak dobrze przed korozją. Efektem może być poważna i bardzo droga w naprawie awaria.

Kiedy wymienić?

Dość powszechne przekonanie o tym, że oleju w skrzyni biegów nie należy wymieniać wywodzi się z deklaracji producentów aut, że w ich skrzyniach oleju wymieniać nie trzeba. I prawdopodobnie pierwszy właściciel auta faktycznie nie będzie musiał tego robić. Jednak kolejni mogą słono zapłacić za niefrasobliwość poprzednika - skrzynia biegów może wymagać poważnego remontu lub nawet wymiany. Trzeba pamiętać, że automatyczne i manualne skrzynie biegów różnią się konstrukcją i wymagają różnych rodzajów oleju.

Automatyczna skrzynia biegów

Przekłądnie automatyczne to bardzo delikatne i skomplikowane konstrukcje wymagające regularnego serwisowania. Specjaliści są zgodni co do faktu, że deklaracje producentów o tym, że fabryczny olej wystarcza na cały okres użytkowania skrzyni biegów nie pokrywają się z rzeczywistością. Pierwsza wymiana oleju powinna odbyć się po ok. 100 000 km a kolejne co ok 40 000 km. Warto skorzystać z pomocy warsztatu specjalizującego się w automatycznych skrzyniach, ponieważ wymiana oleju w skrzyni jest dużo bardziej skomplikowana niż w silniku. Dodatkowo fachowiec na podstawie wyglądu spuszczanego oleju może ocenić ogólną kondycję przekładni. Trzeba również pamiętać o doborze odpowiedniego oleju do tego rodzaju skrzyń biegów. Najważniejsze jest to, aby spełniał normy zalecane przez producenta (najpopularniejsze to DEXRON i MERCON). W ofercie olejów firmy TOTAL do automatycznych skrzyń biegów można znaleźć oleje spełniające normy DEXRON III, MERCON V oraz specyfikacje innych producentów.

Manualna skrzynia biegów

Przekładnie ręczne dużo lepiej znoszą zaniedbania eksploatacyjne, jednak i one nie będą działać wiecznie. By maksymalnie wydłużyć jej żywotność należy wymieniać olej co ok 70 000 km. Przy okazji trzeba pamiętać o wyczyszczeniu magnesów wyłapujących opiłki metalu z oleju. Przed wymianą koniecznie trzeba sprawdzić jakie oznaczenie oleju rekomenduje producent. W bogatej linii olejów Total Transmission na pewno znajdzie się odpowiedni produkt gwarantujący długą i bezproblemową ekspolatację.

Czy ten artykuł był interesujący?
Komentarze: 6
Komentarze: 6