W jaki sposób wyprać tapicerkę w samochodzie?

Artykuł eksperta dla: kierowcy
EKSPERTEKSPERT TEAM TOTAL
0
2015-09-08 14:38

W jaki sposób wyprać tapicerkę w samochodzie?

Pranie tapicerki samochodowej pozwala na utrzymanie czystości i porządku w aucie. Jak robić to efektywnie i skutecznie nawet w warunkach domowych?

Czysta tapicerka to same plusy

Dla wielu kierowców ich auto pełni także funkcję drugiego domu i jednocześnie najbardziej osobistej przestrzeni. W wielu gospodarstwach domowych podział obowiązków wygląda właśnie tak, że o auto dba wyłącznie mężczyzna – włączając to także czyszczenie i sprzątanie.

Trzeba również przyznać, iż podróżowanie schludnym i uporządkowanym samochodem sprawia niebywałą przyjemność i robi znakomite wrażenie na wszystkich współpasażerach. Dzięki systematycznym czyszczeniu elementy tapicerki dłużej zachowują swoją oryginalną barwę i fakturę, są bardziej odporne na zabrudzenia i zachowują większą trwałość.

Dobrze zachowana tapicerka to także jeden z tych elementów, do którego przywiązują największą uwagę kupcy używanych samochodów. Jeśli zatem zamierzasz w przyszłości sprzedać swój pojazd, warto zadbać o tę część wyposażenia.

Po pierwsze – odkurzanie

Pranie tapicerki samochodowej jest stosunkowo proste, szczególnie jeśli starasz się to robić systematycznie. Dzięki temu zabrudzenia nie wnikają głęboko w materiał, co znacząco przyspiesza jego czyszczenie.

Podstawowym krokiem jest usunięcie zanieczyszczeń stałych, takich jak kurz, okruchy czy piach. Wyjmij dywaniki z wnętrza pojazdu i, w zależności od materiału ich wykonania, opłucz je wodą z płynem lub starannie wytrzep. Jeżeli posiadają materiałową wyściółkę, ją także będziesz musiał odkurzyć.

Następnie należy skupić się na powierzchniach wykonanych z materiału. Odkurzacze do prania tapicerki to specjalistyczne i drogie urządzenia, z których korzystają firmy profesjonalnie zajmujące się tymi usługami. Do samodzielnego prania z powodzeniem wystarczy odkurzacz wykorzystywany do domowych dywanów. Urządzenie powinno posiadać szczególnie wysoką moc, jeżeli wozisz w aucie psa lub inne zwierzęta. Sierść wnika głęboko w powierzchnię materiału, ściśle do niej przylegając i jest ciężka do usunięcia, potrzeba do tego zwyczajnie dużego ciągu powietrza.

Celem dokładnego pozbycia się zabrudzeń warto odkurzyć powtórnie tapicerkę przy użyciu zwykłego środka do prania dywanów. Po czyszczeniu wstępnym należy rozprowadzić preparat. Jego działanie opiera się na wnikaniu w materiał tapicerki i następnym krystalizowaniu się z zanieczyszczeniami i powstawaniu mikrogranulek. Gry środek wyschnie, odkurzając ponownie tapicerkę można znacząco poprawić wygląd materiału i usunąć większość zabrudzeń.

W czasie mycia tapicerki warto przy okazji wyczyścić wnętrze samochodu, w tym takie elementy, jak pulpit kierowcy z kierownicą, deskę rozdzielczą, panel środkowy, dźwignię zmiany biegów czy kieszenie drzwi przednich i tylnych. Zakurzone elementy plastikowe lub drewniane nie prezentują się najlepiej ze świeżo wypraną tapicerką. Nie zapomnij również o umyciu szyb od wewnątrz. Często osiadają na nich różnego rodzaju zabrudzenia, które mogą skutecznie zmniejszyć widoczność podczas jazdy.

Odplamiacze i wywabiacze

Dalszym etapem jest precyzyjne czyszczenie tapicerki samochodowej. Zwykle po odkurzaniu pozostają plamy różnego pochodzenia, szczególnie jeśli nie korzystałeś ze środka do prania dywanów. Większości z nich można pozbyć się dzięki specjalnym preparatom, których działanie jest bardzo podobne do tych, stosowanych w przypadku dywanów. Różnica polega na samym sposobie mycia, gdyż po nałożeniu trzeba środek solidnie wetrzeć czystą szczotką i poplamione miejsce szorować przez co najmniej 30 sekund. Następnie musisz przemyć tapicerkę czystą wodą oraz gąbką.

Pamiętaj, aby przed zastosowaniem nowego preparatu przeczytać dokładnie jego instrukcję, gdyż może nie być odpowiedni dla każdego materiału, różne bywają też metody ich stosowania. Co więcej, warto wypróbować jego działanie na trudno dostępnym fragmencie tapicerki. Ewentualne wywabienie koloru nie będzie widoczne na pierwszy rzut oka, a ty będziesz wiedział, by nie stosować więcej tego środka.

W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie benzyny ekstrakcyjnej. Tu także powinieneś sprawdzić, czy jest ona bezpieczna dla twojej tapicerki na najmniej widocznej części. Po nałożeniu w bardzo krótkim czasie się ulatnia i pozwala na łatwe wytarcie plamy.

Co zrobić jeśli spotkała cię nagła przygoda w podróży?

Nierzadko do bardzo poważnego zabrudzenia dochodzi w trakcie podróży. Wystarczy, że dziecko cierpiące na chorobę lokomocyjną źle się poczuje i obfity obiad może trafić wprost na twoją tapicerkę.

Najważniejsza – oczywiście poza pomocą dziecku – w takim wypadku jest sprawność działania. Należy jak najszybciej zaprać powstałe plamy specjalnym środkiem do prania tapicerki. Jeżeli nie masz ich w bagażniku lub schowku, z powodzeniem można je dostać na każdej stacji benzynowej. Po rozprowadzeniu preparatu odczekaj 20-30 sekund by się wchłonął, a następnie czystą szczotką o twardym włosiu intensywnie szoruj powierzchnię. Gdy zniknie piana, należy porządnie przemyć raz jeszcze powierzchnię gąbką z wodą. Nierzadko czynność będziesz musiał powtórzyć kilkukrotnie.

Warto – w ciągu maksymalnie 2 dni od powstania zabrudzenia – udać się do specjalisty na fachowe pranie tapicerki samochodowej. Dzięki użyciu wysokiej klasy środków do czyszczenia tapicerki oraz odpowiednich urządzeń możliwe jest dokładne usunięcie wszystkich plam. Musisz wiedzieć również, iż po czyszczeniu tego rodzaju auto powinno zostać dokładnie przewietrzone, co może wiązać się z pozostawieniem samochodu w serwisie na 1-2 dni.

Komentarze: 0