Sposoby montażu fotelików w samochodzie

Artykuł eksperta

 

Podstawowymi kryteriami wyboru fotelika samochodowego zawsze są wzrost, waga i wiek dziecka.

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie dostępnych w naszym samochodzie rozwiązań do jego mocowania.

 

Obecnie stosowane są dwa rozwiązania: albo za pomocą tradycyjnego pasa bezpieczeństwa, albo z wykorzystaniem systemu Isofix. Jeśli mamy ten drugi, nie wahajmy się go wykorzystać i wybierzmy kompatybilny z nim fotelik, czyli wyposażony w odpowiednie szyny mocujące.

Isofix to międzynarodowy system mocowania fotelików dziecięcych, który od 2004 roku jest standardem wyposażenia nowych modeli samochodów. Opiera się on na parze metalowych uchwytów, które są integralną częścią nadwozia samochodu i w każdym przypadku mają identyczny rozstaw – mówi Klaudia Podkalicka, ekspertka Team TOTAL. – Jego uzupełnieniem jest trzeci punkt kotwiczenia, tzw. top-tether. System ten gwarantuje prosty i zarazem prawidłowy montaż fotelika i lepszą ochronę dziecka podczas kolizji.

Mocowania Isofix znajdują się pomiędzy siedziskiem i oparciem fotela w samochodzie. Z reguły są to skrajne miejsca kanapy, a gdy pozwala na to szerokość pojazdu, trzecia para może znaleźć się na środku. Coraz częściej w modelach siedmioosobowych mocowania Isofix są także w trzecim rzędzie siedzeń. Niektórzy producenci oferują je – zwykle jako opcję – również na fotelu pasażera z przodu.

Z kolei top-tether to pojedynczy uchwyt do przypięcia dodatkowego pasa zintegrowanego z fotelikiem. Jest on stosowany w modelach z grupy 1, przeznaczonych dla dzieci o wadze 9–18 kg, czyli mniej więcej do 4. roku życia. Uchwyt top-tether można znaleźć w plecach oparcia kanapy, na tylnej półce bądź w podsufitce. Jego zapięcie zapobiega obrotowi fotelika wokół własnej osi podczas wypadku.

Zarówno miejsca rozmieszczenia punktów Isofix, jak i top-tether powinny być odpowiednio oznaczone. Jeśli tak nie jest, informacji o nich należy poszukać w książce serwisowej pojazdu.

W starszych modelach samochodów jedynym sposobem mocowania fotelika jest standardowy pas bezpieczeństwa. To rozwiązanie wymaga jednak szczególnej uwagi podczas przeplatania pasa przez prowadnice fotelika (większość modeli ma osobne rozwiązania) i odpowiedniego naprężenia i docisku, które trzeba systematycznie kontrolować.

Wybór odpowiedniego fotelika i sposobu jego montażu to jeszcze nie wszystko. Przed zakupem należy przymierzyć go do naszego samochodu – dodaje Klaudia Podkalicka. – W praktyce może się okazać, że kształt wybranego fotelika nie będzie odpowiednio przylegać do konstrukcji siedzeń w samochodzie. W takim przypadku jego używanie nie gwarantuje dziecku optymalnej ochrony.

 

 

Czy ten artykuł był interesujący?
Komentarze: 16
Komentarze: 16