Rajdy WRC

Artykuł eksperta
EKSPERTEKSPERT TEAM TOTAL
25
2015-07-07 11:53

Rajdowe mistrzostwa świata, w skrócie WRC (World Rally Championship), to najwyższa kategoria w rajdach samochodowych. W ramach tej serii zawodnicy walczą o tytuły Rajdowego Mistrza Świata Kierowców, Rajdowego Mistrza Świata Pilotów oraz Rajdowego Mistrza Świata Konstruktorów. Każdy sezon składa się z kilkunastu rund czyli trzydniowych rajdów.

Początki rajdów WRC datuje się na wczesne lata 70. Pierwotnie liczono tylko klasyfikację producentów, dopiero w 1979 roku przyznano pierwszy tytuł mistrza świata kierowców. Lata 80 to okres najniebezpieczniejszych ale również najbardziej widowiskowych rajdów w legendarnej grupie B. Dopuszczalna moc smochodów rajdowych została wtedy podniesiona, a na trasach królowały kilkuset konne Lancie i Audi. Wraz z postępem technologicznym samochody stawały się coraz szybsze, przez co coraz częściej dochodziło do śmiertelnych wypadków. Ostatecznie w 1987 roku zakazano startów autami grupy B. Na jej miejsce utworzono grupę A, w której zespoły walczyły o mistrzowski tytuł w słabszych, bezpieczniejszych samochodach.

W 1997 roku wprowadzono kategorię samochodów WRC, która miała zastąpić grupę A. Wszystkie auta startujące w rajdach WRC musiałby spełniać ściśle określone wymogi określające zakres dozwolonych modyfikacji w stosunku do drogowej wersji samochodu będącego bazą dla rajdówki. Wyznaczona została maksymalna moc pojazdu (300 km) oraz minimalna masa (1200 kg) oraz dokładnie określono obowiązkowe wyposażenie odpowiedzialne za bezpieczeństwo załogi. Pojemność silnika ograniczono do 1600 cm3. Samochody WRC muszą również być przystosowane do poruszania się po drogach publicznych aby mogły przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi odcinkami specjalnymi.

Polacy obecni są w zmaganiach WRC niemal od początku. Pierwszym Polakiem, który zdobywał punkty w klasyfikacji WRC był Maciej Stawowiak, startujący w 1980 roku Polonezem 2000. W Rajdowych Mistrzostwach Świata startował również Krzysztof Hołowczyc, a najlepszy uzyskany przez niego wynik to 6 miejsce na Rajdzie Polski w 2009 roku. Popularny „Hołek” startował Fordem Focusem WRC. Po zakończeniu przygody z Formułą 1 swoich sił w rajdach WRC próbuje również Robert Kubica. Jak dotąd jego najlepszy wynik to 5 pozycja na Rajdzie Niemiec w 2013 roku. Jednak Robert dopiero zaczyna swoją przygodę z rajdami, więc można mieć nadzieję, że niebawem stanie na podium a może nawet sięgnie po mistrzowski tytuł.

Ostatnie lata w WRC to absolutna dominacja Francuzów. W sezonach 2014 i 2013 mistrzowski tytuł wywalczył Sebastien Ogier za kierownicą Volkswagena Polo R WRC. Z kolei jego rodak i imiennik, Sebastien Loeb może pochwalić się aż ośmioma tytułami Rajdowego Mistrza Świata, zdobytymi w latach 2004-2012.

Rajdowe Mistrzostwa Świata to jedna z najbardziej emocjonujących i najważniejszych serii wyścigowych. To na trasach WRC rodziły się rajdowe legendy i upadały marzenia o sławie. Dzięki temu ta seria może wciąż cieszyć się ogromnym zainteresowaniem kibiców.

Czy ten artykuł był interesujący?
Komentarze: 25
Komentarze: 25