Przygotowanie samochodu na wakacje

Artykuł eksperta

Wyjeżdżając samochodem na wakacje każdy chce komfortowo i bez problemów dojechać na miejsce. Stosując się do kilku wskazówek możemy zmniejszyć ryzyko nieprzewidzianego postoju i nerwów w trasie.

1. Sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych

Przed każdą dłuższą podróżą powinniśmy sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych, czyli oleju silnikowego, płynu hamulcowego, chłodzącego oraz płynu do spryskiwaczy. Ich odpowiedni poziom zapewnia bezpieczeństwo i komfort podróży oraz bezawaryjną eksploatację poszczególnych elementów w samochodzie. Olej silnikowy to środek smarny, który nie tylko smaruje ruchome elementy silnika, ale też wspomaga jego chłodzenie oraz zapewnia czystość poszczególnych części. Zbyt mała ilość oleju w jednostce napędowej może spowodować jej poważną awarię. Kontrolę poziomu oleju możemy przeprowadzić na ciepłym silniku, ale po zatrzymaniu musimy odczekać kilka minut, aby olej zdążył spłynąć do miski olejowej. Sprawdzenie polega na wyjęciu bagnetu olejowego, wytarciu go do sucha, a następnie włożeniu z powrotem na miejsce. Po ponownym wyciągnięciu należy sprawdzić, w którym miejscu kończy się ślad oleju. Powinien zawierać się między specjalnymi znacznikami (najlepiej między poziomem ¾ a poziomem maksymalnym), a jeśli oleju jest za mało to trzeba go dolać. Olej dolewamy dopiero jak silnik ostygnie. Wlewając zimny olej do gorącego silnika możemy spowodować powstawanie naprężeń w głowicy, które w ekstremalnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do  jej pęknięcia. Po dolewce należy ponownie sprawdzić poziom oleju. Warto też pamiętać, że zbyt wysoki poziom oleju w silniku również jest dla niego groźny! Zawsze należy dolewać do silnika dokładnie taki olej jaki był wlany podczas serwisu (warto wozić ze sobą małą bańkę oleju na dolewki). Jeśli nie wiemy dokładnie jaki produkt pracuje w naszym silniku lub nie mamy dostępu do takiego produktu, to dolewany olej powinien spełniać te same normy konstruktora (oficjalne aprobaty) i normy jakościowe (niskopopiołowy, paliwooszczędny) oraz lepkości jak olej z silnika. W ostateczności można dolać taki olej jaki mamy pod ręką, bo brak oleju będzie gorszy dla silnika niż nieodpowiedni typ, ale przy najbliższej okazji trzeba go koniecznie wymienić na olej rekomendowany do naszego auta. Informację na temat zalecanego oleju do naszego silnika możemy znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu.

Poziom płynu hamulcowego oraz płynu chłodzącego sprawdzamy na przezroczystych zbiorniczkach wyrównawczych i powinien zawierać się między znacznikami MIN i MAX.

Płyn do spryskiwaczy dolewamy w miarę potrzeby. Warto zawsze mieć zapas tego typu produktów w aucie, aby móc go dolać po zużyciu płynu. Płyn do spryskiwaczy jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na nasze bezpieczeństwo, ponieważ pomaga utrzymywać szybę przednią i tylną odpowiednio czystą i przejrzystą oraz w niektórych autach opłukuje pod wysokim ciśnieniem przednie reflektory.

2. Skontroluj ciśnienie w oponach

Poziom ciśnienia w oponach powinniśmy regularnie sprawdzać (przynajmniej raz w miesiącu) i zawsze kontrolować przed dłuższym wyjazdem. Zarówno za niskie jak i za wysokie ciśnienie wpływa na drogę hamowania i nasze bezpieczeństwo oraz może powodować szybsze zużycie opony. Informację na temat zalecanego ciśnienia w kołach możemy znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu oraz na naklejkach znajdujących się w okolicach drzwi kierowcy lub klapki wlewu paliwa. Przy okazji należy zwrócić uwagę na głębokość bieżnika, która zgodnie z prawem powinna wynosić minimalnie 1,6 mm. Opony powinny być również wolne od wszelkich rys, wybrzuszeń czy otarć. Podczas kontroli ogumienia i ciśnienia nie zapominajmy o sprawdzeniu koła zapasowego!

3. Uzupełnij niezbędne wyposażenie pojazdu

Polskie przepisy nakładają na kierowców obowiązek wożenia w aucie takich elementów jak gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Jest to wyposażenie, które w razie wypadku pozwoli odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz zmniejszyć skutki pożaru. Innymi sprzętami, które mogą nam pomóc w najmniej oczekiwanym momencie są: dobrze wyposażona apteczka, komplet zapasowych żarówek, linka holownicza oraz kamizelka odblaskowa. Warto wiedzieć, że podróżując autem poza granicami naszego kraju, niektóre z tych elementów są obowiązkowe i ich brak może skutkować otrzymaniem wysokiego mandatu. Przed podróżą powinniśmy sprawdzić co musimy ze sobą wziąć, bo przepisy się różnią nawet w państwach Unii Europejskiej.

4. Ważne dokumenty

Odpowiednio wcześniej warto też sprawdzić nasze dokumenty. Trzeba pamiętać, że jazda bez ważnego przeglądu technicznego lub opłaconej składki OC może skutkować wysokimi karami. Również prawo jazdy jest obecnie wystawiane na określony czas i musi być co regularnie wymieniane na nowe.

 

Pamiętając o sprawdzeniu tych kilku punktów możemy sobie oszczędzić w podróży dużo nerwów i pieniędzy oraz zadbać o bezpieczeństwo nas i naszych bliskich. To kierowca odpowiada za stan techniczny pojazdu i jego wyposażenie. W czasie podróży pamiętajmy też, żeby być wypoczętym i robić regularnie postoje na odpoczynek.

Czy ten artykuł był interesujący?
Komentarze: 15
Komentarze: 15