Oznaczenia na oponach

Porada eksperta
26
2017-12-11 14:06

Na każdej oponie znajdują się informacje, które nie tylko pozwalają określić jej rozmiar, ale także przeznaczenie, sposób montażu na feldze itd. Jako przykład weźmy oponę 195/65R15C 91T:

195 – szerokość opony w milimetrach,

65 – wysokość opony podana w procentach w stosunku do szerokości, w naszym przypadku będzie to 65% z 195, czyli 126,7 mm,

R15 – średnica felgi w calach,

C – litera ta informuje nas, że jest to opona przystosowana do zwiększonych obciążeń, np. do samochodów dostawczych,

91 – indeks nośności opony określający, jakie obciążenie jest w stanie przenieść opona. Mnożąc dopuszczalne obciążenie dla pojedynczej opony przez liczbę kół, powinna wyjść wartość większa niż dopuszczalna całkowita masa pojazdu, na którym te opony są zamontowane. W naszym przypadku 91 oznacza 615 kg,

T – litera ta określa maksymalną prędkość, do jakiej przystosowana jest opona. Dla naszej opony jest to 190 km/h.

Oprócz tego na każdej oponie zapisana jest data jej produkcji – zazwyczaj w formacie czterocyfrowym, gdzie pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień, a następne dwie rok, w którym została wyprodukowana. I tak np. 0616 oznacza, że opona została wyprodukowana w szóstym tygodniu 2016 roku. Na oponie możemy znaleźć również kraj produkcji oraz kod fabryki, w której została wytworzona. Dodatkowo jeśli opona jest kierunkowa, znajdują się na niej strzałki określające, w którą stroną ma się toczyć podczas jazdy do przodu. Jeśli natomiast jest asymetryczna, mamy oznaczenia wskazujące stronę zewnętrzną i wewnętrzną.

Oprócz tych oznaczeń na oponach możemy znaleźć wiele innych przydatnych informacji, np. znacznik TWI, który określa minimalną głębokość bieżnika dla danej opony, maksymalne ciśnienie, do jakiego można ją napompować, i wszelkiego rodzaju ostrzeżenia, które pozwalają na bezpieczne użytkowanie.

Czy ten artykuł był interesujący?
Komentarze: 26
Komentarze: 26