Rodzaje hybryd w samochodach

Artykuł eksperta
20
2018-02-08 14:06

Samochodami hybrydowymi określa się pojazdy, które mają dwa różne źródła napędu. W motoryzacji jest to zazwyczaj silnik spalinowy oraz silnik elektryczny. W zależności od sposobu, w jaki współdziałają te dwa napędy, rozróżniamy kilka rodzajów hybryd.

  •   Mikro hybrydami nazywamy pojazdy, które choć nie mają drugiego silnika elektrycznego, potrafią odzyskiwać energię podczas hamowania. Są to zazwyczaj pojazdy wyposażone w system start–stop. Za wytworzenie energii odpowiada w nich specjalny alternator, który podczas odzyskiwania energii może ładować z napięciem 16 V. Stosuje się w nich specjalne akumulatory wyprodukowane w technologii AGM, w których elektrolit utrzymywany jest w specjalnych matach.
  •      Mild hybrydami określane są samochody, które mają silnik elektryczny pozwalający wspomagać silnik spalinowy. Często silnik ten zastępuje alternator oraz rozrusznik i pracuje na napięciach rzędu 36–48 V. Mild hybrydy nie są w stanie poruszać się tylko na silniku elektrycznym – służy on do wspomagania pracy silnika o spalaniu wewnętrznym. Pojazdy te odzyskują energię podczas hamowania.
  •       Full hybrydy mogą poruszać się napędzane tylko przez silnik elektryczny. Samochody te odzyskują energię podczas hamowania. Silnik spalinowy – zależnie od rodzaju zastosowanego napędu – współdziała podczas napędzania pojazdu lub służy wyłącznie jako napęd generatora prądu potrzebnego do zasilania silników elektrycznych.
Czy ten artykuł był interesujący?
Komentarze: 20
Komentarze: 20